Búda u Kramářů - příjemné ubytování v srdci vinařské obce MutěniceRezervujte si termín ubytování!Příjemné ubytování v srdci vinařské obce Mutěnice na Jižní Moravě s více jak 500 vinnými sklípky.


O nás

Historie

Naše Búda byla postaven na základech původního vinného sklepa, který byl zbudovaný po první světové válce někdy kolem roku 1930.

V roce 1994 jej odkoupil náš dědeček Cyril Skočík a od té doby jej máme ve vlastnictví. V roce 2011 jsme začali, s ohledem na historii a stavbu sklípku, s nutnou rekonstrukcí. Zůstal původní vinný sklep, kde nám dozrává naše víno a poté jsme přistavili penzion s krásnou terasou, ze které je výhled na Mutěnické búdy.

Búda – kde se nachází?

Mutěnské Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Své sklepy zde obhospodařuje téměř 500 vinařských rodin. Jednotlivé sklepy jsou různého stáří a provedení. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi, posezením a také pokoji skýtající ubytování. Typickým prvkem většiny Mutěnských sklepů je vstupní průčelí zvané „Žůdro“ a tradiční malování slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity.

Sklepy ožívají pracovním ruchem zejména s odcházejícím létem, kdy je potřeba nachystat sklep před vinobraním. Musí se poumývat bečky, zamočit kvasné kádě, aby z nich nevytekl mošt. A pak už přijde ten dlouho očekávaný den – vinobraní. Jednotlivé odrůdy postupně dozrávají a sbírají se. Poté se ve sklepě postupně zpracovává, mele, lisuje a postupně přivádí ke kvasu. Během tohoto období se rádi potěšíme pohárkem dobrého burčáku, třeba i červeného, na který někteří i do noci čekají.

Je všeobecně známá pověra, že člověk by měl za vinobraní vypít tolik burčáku, kolik má v těle krve. Určitě se tím nic nezkazí.